Zastanawiasz się nad nową stroną Internetową? A może masz już takową, ale nie jesteś pewien, że działa jak należy? Strona www to rzecz podstawowa. Dobrze przygotowana potrafi regularnie dostarczać klientów. Jeśli jest zrobiona źle, to jej właściciel traci realne pieniądze. Sprawdź jakie elementy są istotne a czym nie warto zaprzątać sobie głowy.

Po co nam strona www?

To jest pytanie wręcz retoryczne, ale uściślijmy. Podstawową funkcją strony internetowej jest sprzedaż. Nie istotne jest czy oferujesz usługi czy produkty – pamiętaj, że strona musi generować zysk. Nie musi to być od razu zautomatyzowany system jak np. sklep internetowy. Musi to być strona, która przyciągnie osobę potencjalnie zainteresowaną, dostarczy niezbędnych informacji, wzbudzi zaufanie i w końcu… skłoni do kontaktu/zakupu.

Niby proste prawda? Ale jak się okazuje nie do końca i nie dla wszystkich. Przemyślany dobór elementów i sposób prezentacji to często rzecz zbyt trudna. Strona internetowa nie charakteryzująca się tymi podstawowymi cechami ani Cię nie wyróżni, ani nie skłoni klienta do wykonania telefonu czy napisania emaila. Jest więc stratą czasu i pieniędzy.

Dobra strona internetowa to taka, która sprzedaje!

A więc jak to dobrze rozplanować? Jeśli zgłosisz się do odpowiedniej firmy/osoby to zapewne nie będziesz miał z tym problemu. Oni zrobią to za Ciebie. Jeśli nie to Ty będziesz musiał się pogłowić. Fakt, że nie każda firma projektująca stronę musi wiedzieć wszystko o Twoim biznesie. Dlatego przed wykonaniem strony powinny być przeprowadzone pewne rozmowy/ustalenia, aby elementy strony tworzyły z niej nawet prostą, ale jednak dobrze funkcjonującą platformę sprzedażową. Czyli: klient wchodzi, od razu widzi czego szuka, doczytuje… i dzwoni. Czy powinien szukać numeru telefonu do Ciebie? Jak myślisz? Powinien być wyeksponowany, widoczny na każdej stronie? Oczywiście, że tak, ale numer telefonu to oczywiście tylko przykład, są jeszcze inne elementy jak chociażby godziny otwarcia firmy, dni pracy czy mapka z informacją jak dojechać.

Strona internetowa powinna budzić zaufanie

Inna kwestia to zaufanie do Ciebie – czyli Twojej firmy. Z początku pewnie nie będziesz miał opinii klientów. Ale zbieraj je. Na pewno się przydadzą. Są branże w których nie istotny jest cennik (bo np. ceny konkurencyjnych firm są zbliżone), ale liczy się opinia. Warto zadbać o to już na początku (zbierając np. opinie przez Facebooka). Z czasem będziesz miał się czym pochwalić.

Strona www powinna próbować nawiązać więź z klientem

A co jeśli klient wejdzie na stronę, i może podejmie nawet decyzję zakupową. Tylko, że chwilowo musi poczekać do pierwszego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że siądzie przed komputerem za jakiś czas na nowo, ale trafi już na inną stronę, do innej firmy. Czy nie uważasz, że trzeba by się przed tym jakoś zabezpieczyć? Jakoś nawiązać trwalszą więź z klientem? Można np. poprosić go o podanie maila, żeby za jakiś czas się mu przypomnieć. Inna metoda to zaoferować kod rabatowy. Uwierzcie mi, że istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że go sobie spisze i jak siądzie przed komputerem, aby zrobić zakup, to zacznie szukać Waszej strony.

Takich tricków jest oczywiście więcej. Strona powinna je mieć inaczej będzie tylko kolejną kiepską stroną www. W rozmowach z wykonawcami musicie właśnie zaobserwować czy wykonawcy w ogóle zależy, aby zaoferować Wam budowę strony wyposażonej w elementy wspierające sprzedaż. Wtedy będziecie wiedzieć na którą firmę się zdecydować.

Zawartość strony

Treść strony jest niezwykle istotna. To każdy wie. Ale jak ją przygotować? Czy wystarczy po prostu przedstawić szczegółowo ofertę? I tak i nie. Wszystko zależy od branży, ale zwykle zbytnia szczegółowość może być problemem. Jeśli ktoś wejdzie na Waszą stronę to chce się szybko zorientować co i jak. Zarzucenie go informacjami zbyt szczegółowymi to może być przysłowiowy strzał w kolano. Użytkownik chce szybko się zorientować i przejść do następnego etapu: najlepiej by było gdyby zadzwonił do Ciebie!

Szczegółowość informacji można stopniować. Np. strony wyższego rzędu są bardziej ogólne, posiadają za to linki prowadzące do dalszych stron, obfitujących w większą ilość szczegółów. Użytkownik sam decyduje czy chce i o czym doczytać.

Materiały wideo – czy warto je mieć na stronie?

Filmy o firmie to ostatnio modny temat. Coraz więcej firm je zamawia u profesjonalnych producentów. Na pewno wpływają na postrzeganie marki, ale posiadają wady: są zbyt profesjonalne i zbyt wyreżyserowane. Od razu widać, że to autopromocja.

Ważniejsze są filmy pokazujące chociażby Wasze realizacje, opinie klientów. Wcale nie muszą być to profesjonalne produkcje. To nawet lepiej jeśli będą nakręcone np. telefonem komórkowym. Nie lekceważcie potęgi amatorskich materiałów wideo. Obmyślcie tylko jak można ich użyć.

Techniczne aspekty dobrej strony www

Na szczęście nie żyjemy w czasach baroku i strony internetowe charakteryzuje prostota. Skomplikowany, kolorowy design raczej sprzyja rozpraszaniu uwagi niż koncentracji (widzieliście stronę Apple’a – ta firma znana jest z prostoty). Na czym powinniśmy się jeszcze skupić? Strona internetowa powinna charakteryzować się łatwą, intuicyjną nawigacją oraz powinna działać na urządzeniach mobilnych. Może to być strona responsywna, bo będzie tańsza (responsywna = czyli posiadająca zdolność automatycznego dopasowywania się do monitorów komputerowych, telefonów i tabletów). Należy pamiętać, że strona internetowa powinna być także czytelna i łatwa w obsłudze zarówno na komputerach stacjonarnych jak i telefonach. Oznacza to, że np. tekst na telefonie powinien być odpowiednich rozmiarów a przyciski nawigacyjne powinny mieć taki rozmiar, aby łatwo w nie było kliknąć całym opuszkiem palca. Nie wiesz czy Twoja strona spełnia te wymagania? Pod adresem https://search.google.com/test/mobile-friendly znajdziesz narzędzie, które przetestuje to za Ciebie.

Jaką platformę/ jaki CMS wybrać?

W dzisiejszych czasach mamy naprawdę duży wybór ofert dotyczących tworzenia stron www. Możemy wybrać firmę, która stworzy dedykowany projekt (droższa opcja), można skorzystać także z platform abonamentowych do samodzielnego tworzenia stron (tańsza opcja). Na początku drogi internetowej, gdzie koszty są b. ważne, sugerowałbym jednak skupienie się na darmowych rozwiązaniach opartych o CMS zwany WordPress. Większość z Was z pewnością nie poradzi sobie z samodzielną instalacją i zleci to zadanie komuś, co będzie wiązało się z wydaniem pewnej kwoty. Jednak to i tak będzie prawdopodobnie najtańsza opcja, gwarantująca niezależność i praktycznie dowolną rozbudowę systemu w przyszłości np. o sklep internetowy.

Uważaj na pułapki. Niezależność to podstawa.

Na rynku istnieje także wiele gotowych platform w dodatku w pełni darmowych. Posiadają one często niezłe możliwości i są bardzo intuicyjne w obsłudze. Mogą zatem wydać się atrakcyjne. Przestrzegam jednak przed nimi, gdyż często strona prowadzona jest na domenie (subdomenie), która formalnie nie będzie Waszą własnością. W razie chęci przeniesienia się na swoją własną domenę zwykle pojawiają się problemy.

Inwestujmy więc w niezależność. Jeśli firma wykona stronę opartą o własną dedykowaną platformę (dedykowany CMS) to zwykle ewentualne poprawki i dodatki będą musiały być przez nią wykonane. Niestety często się okazuje, że rozbudowa okazuje się dość droga. Warto zatem podejść do sprawy tak, aby w razie niezadowolenia z wykonawcy móc zlecić rozbudowę komuś innemu. Dlatego zalecam wprost: korzystajcie z systemów na których bazuje wiele firm. Do takich należy chociażby WordPress czy Drupal. Darmowe nie znaczy wcale gorsze! Grunt to znaleźć odpowiedniego wykonawcę.

Dwa mity dotyczące najbardziej popularnej platformy WordPress

Chciałbym jednocześnie zdementować mity, które częstą są powtarzane:

1. „WordPress jest jedynie platformą blogową” – to już jest dawno nieaktualna informacja. Obecnie na WordPressie można tworzyć bardzo różnorodne i atrakcyjne strony internetowe – nawet e-sklepy.

2. „WordPress jest często hackowany” – nie jest to prawdą. Zwykle włamania na platformę WordPress to wynik słabo zabezpieczonych serwerów oraz nieumiejętnej instalacji samego CMSa.

Dlaczego wersja mobilna jest tak ważna?

W serwisach, którymi zarządzam w codziennej pracy ilość ruchu mobilnego sięga od 10-20%. Przy czym zdecydowanie jest to ruch pochodzący ze smartfonów nie zaś z tabletów. Dlaczego warto zatem posiadać wersję mobilną swojej strony? Dlatego, że 10-20% to już dość sporo i nie powinniśmy marnować tego potencjału. Ale jest jeszcze jedna przyczyna dla której warto posiadać wersję mobilną. Aby uświadomić Wam wagę tego ruchu posilę się statystykami.

Średni czas spędzony przez użytkownika komputera stacjonarnego na jednym z serwisów wynosi 3:30min. Natomiast ruch mobilny jedynie 1:45min. Patrząc na same statystyki widać już, że użytkownik mobilny powinien dotrzeć do informacji szybciej inaczej się znudzi i pójdzie do konkurencji. Jest tak dlatego, że smartfonów do serfowania po Internecie z reguły ludzie używają w sytuacjach przypadkowych lub codziennych rytuałów: czekając w poczekalni, jadąc tramwajem czy oglądając telewizję. Szukają informacji niejako przy okazji, dla zabicia czasu. Wiele z tych osób następnie i tak siądzie przed komputerem i jest spora szansa, że odwiedzi ponownie Waszą stronę. Można zatem potraktować wersję mobilną strony jako coś w rodzaju pierwszego kontaktu, który wzmocni relację. Warto to wykorzystać!

SEO

Strona powinna być też zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, bo zawsze przyda się trochę darmowego ruchu (=darmowych klientów) z wyszukiwarki. Nazywa się to SEO Friendly i oznacza w skrócie to, że wyszukiwarki rozumieją stronę www – są w stanie odczytać, które fragmenty są najważniejsze, a które ważne i mniej ważne. Dzięki temu wyszukiwarka wie o czym jest strona.

Prosty przykład – wyjaśnię to łopatologicznie. Strona ma w nagłówku słowa „Zabawki dziecięce”. Natomiast w treści pojawia się 3 razy słowo „samochody plastikowe” (w tym jedno jest wyczernione) i ani razu słowa „zabawki dziecięce”. Jak wyszukiwarka zinterpretuje taki stan? Powie, że o czym jest ta strona? O „zabawkach dziecięcych” czy „samochodach plastikowych?

Jeśli strona ma rzeczywiście prawdziwy nagłówek – najbardziej znaczący jest typu H1 (header = nagłówek najwyższego rzędu – wiem to już trochę trudniejsze) to wyszukiwarka zinterpretuje fakt, że strona jest o zabawkach dziecięcych. Ale… jeśli ten nagłówek to tak na prawdę zwykły tekst (nie H1), który został napisany tylko większą czcionką to może to mylnie zinterpretować. W wyniku tego może być ciężko, żebyśmy pojawili się w wyszukiwarce na słowo kluczowe „zabawki dziecięce”.

A więc w skrócie: to co wygląda na nagłówek nie musi wcale nim być. Strona, która jest przyjazna dla wyszukiwarek (czyli jest SEO Friendly) będzie miała wszystko jak należy. Nie chcę Cię jednak przekonywać, że to wystarczy aby być w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania. To jedynie pierwszy krok, który pomoże Ci ściągnąć trochę darmowego ruchu z wyszukiwarek. Na początek to naprawdę dużo!

Nie będę pisał jak zoptymalizować stronę pod kątem wyszukiwarek, gdyż to wymaga trochę wiedzy. Lepiej to zlecić, albo dopilnować żeby było to zaimplementowane jeszcze na etapie budowy strony. Jedyne co mogę Wam polecić, to zbadanie samodzielnie/automatyczne przy użyciu narzędzia https://seositecheckup.com/tools/seo-friendly-url-test. Test powinniśmy przeprowadzić na stronie każdego rodzaju – czyli dla głównej, podstron np. kategorii i kart produktowych z osobna. Dodam tylko, że należy potraktować to jako wstępne sprawdzenie (test jest jak dla mnie zbyt wyidealizowany, nie wszystko jest aż tak istotne, czasami narzędzie po prostu coś źle podaje). Ostatecznego sprawdzenia powinien dokonać człowiek (możesz mi podesłać link – jak będę miał czas to sprawdzę to dla Ciebie za free).

Na koniec omawiania tego zagadnienia dodam tylko, że na pozycję strony w rankingu wyszukiwarki wpływa także prędkość działania strony (czyli. m.in. serwera). Narzędzie, które podsunąłem Wam powyżej też to sprawdzi. Warto dodać, że przytykanie się serwerów zdarza się. Ważne jest, żeby nie zdarzało się zbyt często. Jeśli wolne działanie strony Was denerwuje (sprawdzajcie o różnych porach), to z pewnością będzie denerwować także Waszych odwiedzających. Dlatego wyszukiwarka obniży Wam pozycję. A zatem: przywiązujcie do tego wagę i to bardzo!

Administracja stroną

Panel administracyjny to element, na który zwraca uwagę niewiele osób. Pamiętajcie, że to Wy lub Wasi pracownicy będziecie zarządzać tą stroną. Panel obsługi to rzecz równie podstawowa jak to co widzą klienci. Kiepski panel to strata czasu. A wiadomo nie od dziś, że czas to pieniądz.

Taki przykład: znam firmę, która zakupiła stronę internetową. Strona jak strona, w zasadzie nie można się zbytnio do niej przyczepić. Natomiast jej obsługa przypomina walkę. Dodanie zdjęcia – ok da się zrobić, ale dodanie 20-30 zdjęć to już jest jakaś porażka! Tworzenie galerii zdjęć trwa kilkanaście minut. To samo na Wordpresie robi się automatycznie… w chwilkę.

Niestety smutna prawda jest taka, że wiele firm, które oferują strony na własnym CMSie dość często zapychają klienta w kozi róg. Oferują mu produkt, który tylko oni są w stanie obsługiwać/rozwijać a w dodatku panel klienta jest bardzo ubogi w funkcje. Dlaczego? Bo biznesowo nie jest to dla nich istotne. A Ty się człowieku potem męcz…

Pamiętajcie – obsługa strony to powinna być przyjemność a nie walka!

Jak wybrać domenę czyli adres internetowy?

Dla biznesu jedynym słusznym wyborem jest wykupienie własnej domeny internetowej. Taki krok gwarantuje pełną niezależność. Możemy potem bez uszczerbku dla strony np. zmienić firmę hostingową. Domeny darmowe mimo że, coraz mniej popularne, ciągle jeszcze kuszą niezorientowanych użytkowników. Darmowe zwykle oznacza przepełnione reklamami lub inny rodzajem utraty niezależności na który nie możemy sobie pozwolić.

Ceny domen internetowych w ostatnim czasie znacznie zmalały dlatego nie ma powodu, aby w ogóle zastanawiać się na bezpłatnymi rozwiązaniami. W zależności od wybranej „końcówki” (.pl, com.pl, .com, .wroc.pl) zapłacimy różne stawki, jednak nie powinny one przekroczyć 100zł netto rocznie. Warto podkreślić, że za domeny internetowe płacimy w systemie abonamentowym – opłata roczna lub kilkuletnia.

Co powinna zawierać nazwa domeny? Zwykle jest to nazwa firmy, ale nie musi tak być. Może to być np. nazwa świadczonej usługi lub produktu. Przestrzegam jednak nad nadużywaniem popularnych słów kluczowych w nazwach domen. W obecnych czasach wyszukiwarki internetowe (które dają Ci darmowy ruch = klientów) z przymrużeniem oka traktują domeny w stylu: taniestronyinternetowewroclaw.pl – nie tylko dlatego, że są długie, ale na kilometr wskazują na możliwość nadużywania gościnności wyszukiwarek. Dlatego skupmy się na bardziej naturalnych jak nazwafirmy.pl, imienaziwsko.pl czy nazwaproduktu.pl i możliwie krótkich.

Jak wybrać hosting dla strony www

Hosting to usługa serwerowa dzięki której możliwe jest funkcjonowanie strony internetowej. Jest to swego rodzaju miejsce w którym przetrzymywane są wszystkie elementy strony. Po wpisaniu adresu strony (domeny) odczytywane jest rzeczywiste położenie strony w zasobach internetowych a następnie pobierana jest strona www. Po takiej krótkiej charakterystyce powinny Wam nasunąć już się pierwsze cechy dobrego serwera: prędkość działania. Kolejnymi są obsługa techniczna (jak szybko reaguje dział wsparcia technicznego) oraz możliwości panela klienta. Dobra wiadomość jest taka, że wielu dostawców oferuje darmowy okres próbny (np. 2 tygodnie) i wszystko można przetestować. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że dobry hosting wcale nie musi sporo kosztować. Uwierzcie mi, że kwota do 50zł (opłata roczna) dla większości prostych stron zdecydowanie wystarczy.

Jak sprawdzić prędkość swojej strony? Poniżej prezentuję dwa linki. Pierwszy to narzędzie od Google – całkiem ok. Ale ja też używam też tego drugiego Pingdom. Ma one fajną rzecz bo przydaje się przy sprawdzaniu prędkości ładowania strony w innych krajach. Niestety to narzędzie ostatnio zubożało o listę dostępnych lokalizacji (np. nie ma Polski). Ale polecam je gdyż można łatwo zmierzyć prędkość ładowania strony z innych lokalizacji – oczywiście jest to istotne, gdy zależy Wam na klientach zagranicznych.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
https://tools.pingdom.com/

Podsumowanie

Jak widzicie strona www to jedynie z pozoru proste zagadnienie. Jest tak wiele elementów na które warto zwrócić uwagę, ale uwierzcie mi, że to wszystko jest istotne dla rozwoju Waszego biznesu. Warto w to zainwestować. Bez tego raczej nie polecam iść dalej. Artykuł mimo że, obszerny to jednak z pewnością nie wyczerpuje tematu. Jeśli macie jakieś uwagi – zapraszam do zadawania ich w komentarzach.

Czy ten artykuł wydał Ci się interesujący? Zapraszam do polubienia mojego fanpaga na Facebooku. Dzięki temu informacja o nowym odcinku pojawi się na Twojej osi czasu.